Tuesday, February 20, 2007
Offseason Club Signings
Alamo City Sebastian Blanco (Designated Player #1), Victor Rodriguez (ReEntry Player), Romain Alessandrini (Designated Player #2), Mauro Manotas (Retention Player), Mauro Diaz (Designated Player #3) Capital District David Villa (Designated Player #1), Diego Valeri (Designated Player #2), Hector Villalba (Designated Player #3) Gateway United Miguel Almiron (Designated Player #1), Ignacio Piatti (Designated Player #2), Bradley Wright-Phillips (Designated Player #3), Luis Silva (Retention Player), Victor Vasquez (ReEntry Player) Gold Coast Jozy Altidore (Designated Player #1), Nicolas Loderio (Designated Player #2), Ethan Finlay (Designated Player #3), Marco Urena (Retention Player), Gyasi Zardes (ReEntry Player) S.C. Canada David Accam (Designated Player #1), Christian Ramirez (Designated Player #2), Kevin Molino (Designated Player #3), Thomas Martinez (Retention Player) Union S.C. Carlos Vela (Designated Player #1), Carlos Rivas (Retention Player), Bastian Schweinsteiger (Designated Player #2), Sebastian Lletget (ReEntry Player), Matteo Mancosu (Designated Player #3)
Monday, February 19, 2007
2018 BSL Draft
ROUND 1
1 Union SC - Sebastian Giovinco (TOR)
2 SC Canada - Nemanja Nikolic (CHI)
3 Gold Coast - Josef Martinez (ATL)
4 Alamo City - Ezequiel Barco (ATL)
5 Capital District - Jesus Medina (NYC)
6 Gateway United - Kei Kamara (VAN)
ROUND 2
7 Union SC - Ola Kamara (LAG)
8 SC Canada - Albert Rusnak (RSL)
9 Gold Coast - Giovani Dos Santos (LAG)
10 Alamo City - Kaku Gamarra (NYR)
11 Capital District - Diego Rossi (LA)
12 Capital District - Federico Higuain (CLB)
ROUND 3
13 Union SC - Sacha Kljestan (ORL)
14 SC Canada - Dom Dwyer (ORL)
15 Gold Coast - Jordan Morris (SEA)
16 Alamo City - Krisztian Nemeth (NE)
17 Capital District - Justin Meram (ORL)
18 Gateway United - Diego Rubio (ORL)
ROUND 4
19 Union SC - Patrick Mullins (DC)
20 SC Canada - Maximiliano Urruti (DAL)
21 Gold Coast - CJ Sapong (PHI)
22 Gateway United - Yamil Asad (DC)
23 Capital District - Alberth Elis (HOU)
24 Gateway United - Fanendo Adi (POR)
ROUND 5
25 Union SC - Joao Plata (RSL)
26 SC Canada - Magnus Eriksson (SJ)
27 Gold Coast - Daniel Royer (NYR)
28 Alamo City - Josue Coleman (ORL)
29 Capital District - Santiago Mosquera (DAL)
30 Gateway United - Aleksander Katai (CHI)
ROUND 6
31 Union SC - Chris Wondolowski (SJ)
32 SC Canada - Jeissen Vargas (MON)
33 Gold Coast - Juan Agudelo (NE)
34 Alamo City - Yordy Reyna (VAN)
35 Capital District - Luciano Acosta (DC)
36 Gateway United - Benny Feilhaber (LA)
ROUND 7
37 Union SC - Shkelzen Gashi (COL)
38 SC Canada - Pedro Santos (CLB)
39 Gold Coast - Luis Solignac (CHI)
40 Alamo City - Andy Polo (POR)
41 Capital District - Felipe Gutierrez (SKC)
42 Gateway United - Clint Dempsey (SEA)
ROUND 8
43 Union SC - Diego Fagundez (NE)
44 SC Canada - Jo Inge Berget (NYC)
45 Gold Coast - Paul Arriola (DC)
46 Alamo City - Brad Guzan (ATL)
47 Capital District - Cristian Techera (VAN)
48 Gateway United - Dominique Badji (COL)
ROUND 9
49 Union SC - Will Bruin (SEA)
50 SC Canada - Justin Morrow (TOR)
51 Gold Coast - Cristian Colman (DAL)
52 Alamo City - Anthony Blondell (VAN)
53 Capital District - Haris Medunjanin (PHI)
54 Gateway United - Lee Nguyen (NE)
ROUND 10
55 Union SC - Tim Melia (SKC)
56 SC Canada - Abu Danladi (MNU)
57 Gold Coast - Alex Bono (TOR)
58 Alamo City - Valeri "Vako" Qazaishvili (SJ)
59 Capital District -Yohan Croizet (SKC)
60 Gateway United - Stefan Frei (SEA)
ROUND 11
61 Union SC - Luis Robles (NYR)
62 SC Canada -Edgar Castillo (COL)
63 Gold Coast - Sean Johnson (NYC)
64 Alamo City - David Ousted (DC)
65 Capital District - Jonathan Dos Santos (LAG)
66 Gateway United - David Bingham (LAG)
ROUND 12
67 SC Canada - Joe Bendik (ORL)
68 Alamo City - Romell Quioto (HOU)
69 Capital District - Andre Blake (PHI)
1 Union SC - Sebastian Giovinco (TOR)
2 SC Canada - Nemanja Nikolic (CHI)
3 Gold Coast - Josef Martinez (ATL)
4 Alamo City - Ezequiel Barco (ATL)
5 Capital District - Jesus Medina (NYC)
6 Gateway United - Kei Kamara (VAN)
ROUND 2
7 Union SC - Ola Kamara (LAG)
8 SC Canada - Albert Rusnak (RSL)
9 Gold Coast - Giovani Dos Santos (LAG)
10 Alamo City - Kaku Gamarra (NYR)
11 Capital District - Diego Rossi (LA)
12 Capital District - Federico Higuain (CLB)
ROUND 3
13 Union SC - Sacha Kljestan (ORL)
14 SC Canada - Dom Dwyer (ORL)
15 Gold Coast - Jordan Morris (SEA)
16 Alamo City - Krisztian Nemeth (NE)
17 Capital District - Justin Meram (ORL)
18 Gateway United - Diego Rubio (ORL)
ROUND 4
19 Union SC - Patrick Mullins (DC)
20 SC Canada - Maximiliano Urruti (DAL)
21 Gold Coast - CJ Sapong (PHI)
22 Gateway United - Yamil Asad (DC)
23 Capital District - Alberth Elis (HOU)
24 Gateway United - Fanendo Adi (POR)
ROUND 5
25 Union SC - Joao Plata (RSL)
26 SC Canada - Magnus Eriksson (SJ)
27 Gold Coast - Daniel Royer (NYR)
28 Alamo City - Josue Coleman (ORL)
29 Capital District - Santiago Mosquera (DAL)
30 Gateway United - Aleksander Katai (CHI)
ROUND 6
31 Union SC - Chris Wondolowski (SJ)
32 SC Canada - Jeissen Vargas (MON)
33 Gold Coast - Juan Agudelo (NE)
34 Alamo City - Yordy Reyna (VAN)
35 Capital District - Luciano Acosta (DC)
36 Gateway United - Benny Feilhaber (LA)
ROUND 7
37 Union SC - Shkelzen Gashi (COL)
38 SC Canada - Pedro Santos (CLB)
39 Gold Coast - Luis Solignac (CHI)
40 Alamo City - Andy Polo (POR)
41 Capital District - Felipe Gutierrez (SKC)
42 Gateway United - Clint Dempsey (SEA)
ROUND 8
43 Union SC - Diego Fagundez (NE)
44 SC Canada - Jo Inge Berget (NYC)
45 Gold Coast - Paul Arriola (DC)
46 Alamo City - Brad Guzan (ATL)
47 Capital District - Cristian Techera (VAN)
48 Gateway United - Dominique Badji (COL)
ROUND 9
49 Union SC - Will Bruin (SEA)
50 SC Canada - Justin Morrow (TOR)
51 Gold Coast - Cristian Colman (DAL)
52 Alamo City - Anthony Blondell (VAN)
53 Capital District - Haris Medunjanin (PHI)
54 Gateway United - Lee Nguyen (NE)
ROUND 10
55 Union SC - Tim Melia (SKC)
56 SC Canada - Abu Danladi (MNU)
57 Gold Coast - Alex Bono (TOR)
58 Alamo City - Valeri "Vako" Qazaishvili (SJ)
59 Capital District -Yohan Croizet (SKC)
60 Gateway United - Stefan Frei (SEA)
ROUND 11
61 Union SC - Luis Robles (NYR)
62 SC Canada -Edgar Castillo (COL)
63 Gold Coast - Sean Johnson (NYC)
64 Alamo City - David Ousted (DC)
65 Capital District - Jonathan Dos Santos (LAG)
66 Gateway United - David Bingham (LAG)
ROUND 12
67 SC Canada - Joe Bendik (ORL)
68 Alamo City - Romell Quioto (HOU)
69 Capital District - Andre Blake (PHI)
Subscribe to:
Posts (Atom)